Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, που καθιερώθηκε να εορτάζεται από το 2001 με πρωτοβουλία τής Ευρωπαϊκής Ένωσης και τού Συμβούλιου τής Ευρώπης, γιορτάστηκε και φέτος στο σχολείο μας με ποικίλες εκδηλώσεις τις οποίες ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί Ευαγγελία Γκαντίδου ΠΕ06 και Θεοδοσία Χαλβατζή ΠΕ07. Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια των ξενόγλωσσων μαθημάτων, οι μαθητές και τις μαθήτριες των τάξεων Δ, Ε και Στ’ ενημερώθηκαν για την Ημέρα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ τάξης πήραν συνέντευξη από τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου ανιχνεύοντας τις στάσεις τους όσον αφορά στις Ξένες Γλώσσες. Επίσης, διενεργήθηκε διαγωνισμός αφίσας με θέμα την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ’ Τάξης. Τέλος, κατά τη διάρκεια όλων των διαλλειμάτων τα παιδιά χόρεψαν και διασκέδασαν με τραγούδια σε διάφορες γλώσσες!!!